What technique in algebra presents the greatest challenge for you?

I‌‍‍‍‌‍‍‌‌‍‍‍‌‍‍‍‍‌‍‍nstructions Answer following three questions: 1.What technique in algebra presents the greatest challenge for you? What steps have you taken to address this area? 2. If you were giving advice to someone else about best practices for taking an algebra course, what would your advice be? 3. Identify one best practice offered by a peer and discuss why you feel this would be useful? Please be sure to validate your opinions and ideas with citations and references in APA format. 4. Instructions: Systems of equations are used in many cost models in the real world. Here is an example scenario for you to consider. Suppose you are running a carnival. You are selling hamburgers and sodas. A hamburger is $1.75 and a soda is .75. You expect to make a total of $117.50 for the day You also plan to sell 120 hamburgers and sodas How many sodas and hamburgers will you sell each? Suppose you decide to change the price ratio between hamburgers and soda’s so that they produce a more equal consumption of hamburgers and sodas. What would you change the price to for each and why? What would be the new amount of hamburgers and soda each at your price points? This is ‌‍‍‍‌‍‍‌‌‍‍‍‌‍‍‍‍‌‍‍Number 4 question to answer For your discussion, you are asked to provide an example like the one presented here related to your profession (past, present or future). Any other example you come up with could work as well. Use the questions and prompts for the example shared above to help in formulating and formatting your example. Be sure to include your calculations in your example. Please be sure to validate your opinions and ideas with citations and references in APA format. 5. Instructions: For this discussion, you are to pick two video from a reputable site. Examples of reputable sites include PurpleMath, Khan Academy, Whiteboard Math… The videos you select must cover one of the following topics: GCF and LCM General Factoring Using the AC method to factor polynomials After viewing the videos, offer a brief synopsis of their contents individually . Identify the most important piece of information you learned in the video. Locate, identify and comment on the area in the video you feel could be explained better and offer an alternative explanation. Please be sure to validate your opinions and ideas with citations and references in APA form‌‍‍‍‌‍‍‌‌‍‍‍‌‍‍‍‍‌‍‍at.

Calculate your order
Pages (275 words)
Standard price: $0.00
Client Reviews
4.9
Sitejabber
4.6
Trustpilot
4.8
Our Guarantees
100% Confidentiality
Information about customers is confidential and never disclosed to third parties.
Original Writing
We complete all papers from scratch. You can get a plagiarism report.
Timely Delivery
No missed deadlines – 97% of assignments are completed in time.
Money Back
If you're confident that a writer didn't follow your order details, ask for a refund.

Calculate the price of your order

You will get a personal manager and a discount.
We'll send you the first draft for approval by at
Total price:
$0.00
Power up Your Academic Success with the
Team of Professionals. We’ve Got Your Back.
Power up Your Study Success with Experts We’ve Got Your Back.